WordPress yedek alma

WordPress yedek alma ve geri yükleme rehberi

Daha önce bu konu hakkında bir makale yazmak her ne kadar aklımdan geçse de detaylı olarak anlatabilecek vakti bulamadığımdan dolayı bugüne kısmetmiş. WordPress altyapısı ile çalışan çoğu blog sahibinin site taşırken korkulu rüyası olan “yedek almak” aslında çok basit bir işlem. Çeşitli yollar ile wordpress blogunuzun nasıl yedeğini alabileceğinizi aynı zamanda kendinizi nasıl garantiye alabileceğinizi bu yazımda anlatacağım.

Yöntemler :

  1. WordPress “İçe aktar – Dışa aktar” özelliğini kullanarak
  2. Yedekleme eklentileri
  3. Cpanel yedeği
  4. Ftp ve Phpmyadmin kullanarak manuel yedek

1) WordPress “İçe aktar – Dışa aktar” özelliği

Bu özelliği kullanırken unutmamanız gereken bir husus mevcut. Dışa aktarma özelliği kullanılarak alınan yedekler xml formatında olur ve içerisinde görsel veya tema dosyası barındırmaz. Bu almış olduğunuz yedek bir nevi veritabanı yedeğinin wordpress’in anlayacağı dilden olan versiyonudur. Dışa aktar özelliğini kullanarak yedek aldıktan sonra sitenizin ftp adresine bağlanıp “wp-content” klasörünün yedeğini aldıktan sonra yedeği yüklemeden önce taşıyacağınız siteye kopyasını almış olduğunuz “wp-content” klasörünü atın ve kullandığınız tema ve eklentileri aktif edin. Daha sonra “Dışa aktar” özelliğini kullanarak almış olduğunuz xml yedeğini aşağıdaki anlatımı takip ederek geri yükleyiniz.

Dışa aktar :

Araçlar >> Dışa aktar” yolunu takip edin daha sonra “Dışarı aktarılacak öğeleri seçin” başlığı altında yer alan “Tüm içerik” alanını işaretleyin ve “Aktarım dosyasını indir” butonuna basın.

Bu xml yedeği ile birlikte “wp-content” klasörünün yedeğini almayı unutmayın !

İçe aktar :

İçe aktarma işlemini yapmadan önce daha önce almış olduğunuz wp-content klasörünü yeni wordpress’in üzerine yapıştırın ve kullanmış olduğunuz tema ve eklentileri aktif edin. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin.

Araçlar >>  İçe aktar” yolunu takip edin daha sonra wordpress blogunuzun yedeğini aldığınız için wordpress yazısına tıklayın ve “WordPress aktarıcısı” eklentisini kurun. Aynı yolu tekrar takip ederek “Araçlar >> İçe aktar” sayfasına gelin ve almış olduğunuz xml formatındaki yedeği seçin ve daha sonra “Dosya yükle ve içe aktar” butonuna tıklayın.

2) Yedekleme eklentileri

a) BackUpWp Free

WordPress blogunuzun sadece xml veya veritabanı yedeği size yetmiyor, klasör yedeği de istiyorsanız bu eklenti tam size göre. Oluşturmuş olduğunuz işler ile otomatik olarak yedekleriniz alınıyor ve size mail gönderiliyor. Fakat belirtmeliyim ki eklentinin Türkçe dili mevcut değil..

b) WP DB Backup Manager

1 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan ve 2.8 sürümünden bu yana işlevsellik gösteren bu eklenti oldukça yararlı. Bu eklenti veritabanı üzerinde yararlı değişiklikler yapabiliyor bunlara örnek olarak optimize edebilir, onarabilir, silebilir, veritabanı yedeği yükleyebilir ve boş veya istenmeyen tabloları kolayca kaldırabilir.

c) WordPress Backup to Dropbox

WordPress blogunuzu dünyanın en popüler dosya paylaşım servislerinden birisi olan Dropbox’a dakikalar içerisinde yedeklemenizi sağlayan bir eklenti. Oldukça basit ve kullanımı kolay aynı zamanda yedekleriniz derli ve toplu bir şekilde saklanıyor. İstediğiniz zaman kolayca yedeklerinize ulaşabilirsiniz.

3) Cpanel yedeği nasıl alınır ?

http://siteniz.com:2082 yolunu takip ederek Cpanel’e giriş yapın.

Daha sonra “Dosyalar >> Yedekleme sihirbazı” yolunu takip edin ve karşınıza çıkan sayfada “Backup →” veya “Yedek →” butonuna tıklayın.

Yenilenen sayfada “Full Backup →” yazısına tıklayın ve yedek alma ekranına geçin ve “Yedekleme ayarla” butonuna tıklayın.Arkanıza yaslanın Cpanel sizin için bir yedek oluşturuyor.

Fakat bazı durumlarda sunucu sağlayıcınız ile alakalı problemlerden ötürü bu almış olduğunuz full backup arşivi hatalı çıkabilir veya dosyalar eksik olabilir. Onun için mutlaka xml yedeği ve wp-contentklasörünün yedeğini ayrı olarak alın.

4) Ftp ve Phpmyadmin kullanarak manuel yedek nasıl alınır ?

Web sitenizin dosyalarının barındırıldığı FTP yazılımı gerekmektedir. En hafif ve hızlı çalışan yazılımlardan birisi ve aynı zamanda açık kaynak kodlu olan Filezilla’yı tercih edeceğiz. Adres : https://filezilla-project.org/

Sunucu sağlayıcımızdan aldığımız ftp bilgileri ile yazılımı kullanarak ftp adresinize giriş yapın ve ana dizinde bulunan dosyaların hepsini kendi bilgisayarınızda bir klasör açıp içine aktarın.

Daha sonra bir önceki adımda giriş yaptığınız cpanel adresinize tekrar giriş yapın ve “Veritabanları >> phpMyAdmin” yolunu takip ederek veritabanlarınızın saklandığı phpMyAdmin sayfasına erişin.

Açılan sayfada sayfanın orta üst köşesinde menü üzerinde yer alan “Dışa aktar” özelliğini kullanarak bütün veritabanlarınızı dışarı bilgisayar ortamına kolayca aktarabilirsiniz.

Bu yedeği geri yüklemek için ise hemen yanında yer alan içe aktar özelliğini kullanmanız gerekmektedir.

Toplamda 633 kelime ve 5.000’e yakın karakterden oluşan WordPress yedek alma ve geri yükleme rehberinin sonuna geldik. İyi bloglamalar ! 🙂

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.