Grafik Tasarım Ile İlgili Bilinen 10 Temel Klişe

Grafik Tasarım Ile İlgili Bilinen 10 Temel Klişe

Geoffrey Beene’ye ait olan “Tasarım Bir Bilinmeyendir sözü, yaratıcı tasarım dünyasını özetleyebilir aslında. Tasarım dünyasını eşsiz ve bilinmeyen kılan şey onun farklı kişiler tarafından yaratılmış olasıdır. Ayrıca bu kişilerin fikirlerinin çok yönlü ve eşsiz olmasıdır. Dışarıdan gözlemleyen bir kişi için grafik tasarım dünyası oldukça renkli bir imaja sahiptir. Yaratıcılık, estetik, sanatsal fikir ve tasarım bu dünyada ortaya çıkartılır ve yön verilir. Bu sebeple insanlar bu dünya içerisine girmek için bir hevese kapılmıştır ve buranın starı olmak istemiştir.

Tabi bu dünyanın derinliklerine dalmadan önce bilmeniz gereken temel gerçekler vardır. Bir çok kariyer seçeneğinde olduğu gibi, grafik tasarım kariyerinizde de aşmanız gereken zorluklar ve bu zorlukları aştıktan sonra elde edebileceğiniz mutluluklar mevcuttur. İster freelance takılan birisi olun isterseniz ajansta bilek çürüten biri, sizlere aşağıda belirteceğim infografik içerisinde yer alan saçma sapan yaklaşımlar ile saçınızı başınızı yolmak söz konusu olabilir.

UCreative tarafından hazırlanmış olan bu infografikte, bazen sizi güldürecek bazende dediğim gibi saçınızı başınızı yoldurtacak cinsten değinmeler mevcuttur. Çeşitli konulara değinen bu çalışmadan çıkartacağınız sonuçlara şaşırabilirsiniz.

Gelin grafik tasarım ile ilgili bilinen 10 temel klişe birlikte göz atalım.

GRAFİK TASARIM KOLAYDIR

10

Grafik tasarım hakkındaki en büyük yanlış düşüncelerden biri kolayca grafik tasarımcı olunabileceğine inanılmasıdır. Biz grafik tasarımcılar zamanını çoğunu bilgisayar karşısında geçirdiğimiz için insanlar bu işin çok kolay ve stressiz olduğunu düşünüyorlar. Gerçekte olan ise, bu işin de diğer işler gibi deneyim, bilgi ve disiplin gerektirdiğidir.

GRAFİK TASARIM SİZİ HIZLICA ZENGİN EDEBİLİR

9

Aslına bakarsanız bizim istediğimiz de bu fakat, maalesef grafik tasarım ile zengin olmak o kadar kolay değil. Yaptığımız işlerden kazancın %10 u cebimize girerken; kalan paralar fatura, masamızdaki yemeklere gidiyor ve başka tasarım projeleri için sermaye olarak kullanılıyor.

GRAFİK TASARIMCILAR HER ŞEYİ BİLİR

8

Zihinleri okuyabilme kabiliyeti kulağa oldukça çekici geliyor gerçekten, ama maalesef camiamızda böyle bir süper güç yoktur. Grafik tasarımcı olarak insanların tasarımlarında neler istediklerini duymaktan hoşnutuz fakat bize bazen öyle bir bildiri ile geliyorlar ki buradaki bilgiler ya tamamen şüpheli yada çözülemez direktiflere dönüşüyor.

MÜŞTERİ HER ZAMAN HAKLIDIR

7

8. maddenin aksine insanlar; müşterilerin, grafik tasarımcıdan talep ettiklerini karşılaması amacı ile para ödedikleri için üretimin her aşamasında top yekün bir denetim hakkına sahip olduklarını düşünebilirler. İşin özünde grafik tasarımcılar her bir proje için etkili ve iyi tasarım yapabilmek adına stiller ve teknikler kullanır. Bunun yanı sıra okuldan, kitaplardan ve seminerlerden öğrendiğimiz bir takım bilgilerden de yararlanırlar. Bunları yapmalarındaki temel amaç elbette özgün ve çarpıcı bir tasarım ortaya çıkartmak.

MEZUNİYETTEN SONRA EĞİTİM BİTER

6

Öğrenciler mezun olduktan sonra ders çalışmaya ve dinlemeye artık ihtiyaçları olmadığını düşünür. Ya sadece okulda öğrendiklerine güvenirler yada oluruna bırakırlar. Gerçek şu ki tasarım dünyasına hızlı bir adım atmak için kendilerini sürekli güncellemeleri gerekmektedir. Mezuniyetten sonra bile öğrenme, seminerlere katılma ve kitap okuma ihtiyacı içinde olmalılar ki bu dünyaya giriş için iyi bir anahtarları olsun.

TASARIMA TÜMÜYLE HÜKMETMEK

5

Müşterilerin, tasarımcıların istediklerini yapmakta özgür bırakması kulağa çok hoş gelebilir ama gerçekte hiçbir müşteri bundan hoşlanmaz. Tabi ki de müşteriler hoşgörülü olmalıdır ancak tasarımla ilgili tüm kararları tek başınıza almanıza izin vermezler. E tabi bu bağlamda da tasarım endüstrisinde çalışırken ürünün başarıya ulaşması için müşteri ve tasarımcının arasında sürecin iş birliği içerisinde sürdürülmesi gerekir.

TASARIMCININ SİHİRLİ DEĞNEĞİ VARDIR

4

Bilgisayar ile tasarımcılar işlerini daha hızlı halledebiliyorlar ve daha fazla verimlilik sağlayabiliyorlar. Ancak tasarımcının kısa bir zaman dilimi içerisinde bir tasarım yapmasını veya düzeltmesini istemek bir yanılgıdır. İyi bir tasarım aceleye gelmez. Çünkü tasarımcılar projeye başlamadan önce ön araştırma yapar ve dikkatlice planlarını hazırlar. Biz tasarımcılar sürecin ve metodların, ürünün içerisinde yer alması gerektiğini düşünürüz. Eş zamanlı olarak da alıntılar yapma e-postaları cevaplama ve kendimizi diğer müşterilere nasıl pazarlayacağımız konusuna kafa yorarız.

GRAFİK TASARIMCI OLARAK DOĞULUR

3

Öncelikle şunu belirtelim; yaratıcılığın doğuştan gelmesi tam bir hurafedir. Herkes hayata temiz bir sayfa ile başlar. Gelişim yılları boyunca bir çok etkiye maruz kalır ve bir takım çevrelere dahil olur. Sıra dışı yaratıcılığın püf noktalarını geliştirirken de insanları şunu demeye yönlendirir; “Vay, keşke benimde böyle bir fikrim olsaydı!”

TASARIM SADECE BİLGİSAYARDA YAPILIR

2

Bir çok tasarım öğrencisi kağıt üzerinde taslak çizimler yapmayı küçümser. Çünkü genelde taslak üzerinde çizim yapmak yerine tasarıma direk bilgisayarda başlamayı tercih ederler. Ancak onların bilmediği bir şey var ki en iyi tasarım fikirleri bir taslak olarak başlar ve onların kağıda dökülmesi ile hayat bulur.

HERKES GRAFİK TASARIMCI OLABİLİR

1

Muhtemelen en büyük yanılgılardan birsi de budur. Grafik tasarım, Photoshop ile her oynayanın kendini grafik tasarımcıyım diye bileceği laga luga bir iş değildir. Grafik tasarımcı olmak bir yaşam tarzıdır. Bizler tasarımı ve sanatı bol bol koklayıp onun ile yaşıyoruz. Son çıkan teknoloji ve tasarım trendlerine paralel olarak her zaman güncel olmalıyız. Dahası, bizler aynı zamanda her kesimden insan ile anlaşa bilen iyi fizikli ve girişken kişiler olmalıyız. Kendi finansmanımızı idare konusunda bilgili olmamız gerektiğine ise değinmiyorum bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.